Az AI modell teljesítménye: 2026. október
A számok a közzététel napján rögzítettek. Javítás csak dátummal ellátott megjegyzésként kerül a lap aljára.
Fő megállapítások
- 2026 októberében a margin nélküli fogadóirodai oddsok minden mért piacon (4) pontosabbak voltak az AI modellnél. Az 1X2 piacon a piac Brier-pontszáma 0,592, a kalibrált AI modellé 0,629 volt (különbség +0,037, 95%-os intervallum: +0,032 – +0,043; 12 829 mérkőzés).
- A kalibráció a(z) 2,5 gól alatt/felett piacon segített a legtöbbet: a Brier-pontszám a nyers modell 0,524 értékéről 0,495 értékre csökkent (javulás +0,028, 95%-os intervallum: +0,023 – +0,033; 8 771 esemény).
- Az 1X2 piacon az AI modell és a piac Brier-különbsége a(z) „Harmadosztály és lejjebb” csoportban volt a legkisebb (+0,030; 4 762 mérkőzés), a(z) „Első osztály” csoportban a legnagyobb (+0,046; 3 164 mérkőzés). Az intervallumok átfedik egymást, így a csoportok közti különbség nem megbízható.
- Kalibráció: az 1X2 piacon a kalibrált AI modell átlagos eltérése 0,72 százalékpont volt (ECE), a piacé 0,62 százalékpont.
Piacok a hónapban
Minden becslésnél ugyanazok az események. Az alacsonyabb Brier a jobb. A különbség a kalibrált AI modell mínusz a piac, a napok újramintavételezéséből számolt 95%-os intervallummal.
| Piac | Esemény | Brier nyers | Brier kalibrált | Brier piac | Brier alapráta | Különbség (95%-os intervallum) | Log loss AI / piac |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1X2 (végeredmény) | 12 829 | 0,630 | 0,629 | 0,592 | 0,647 | +0,037+0,032 … +0,043 | 1,046 / 0,992 |
| Gólok 2,5 alatt/felett | 8 771 | 0,524 | 0,495 | 0,476 | 0,495 | +0,020+0,016 … +0,023 | 0,689 / 0,668 |
| Mindkét csapat szerez gólt | 11 492 | 0,521 | 0,495 | 0,489 | 0,494 | +0,006+0,003 … +0,009 | 0,688 / 0,682 |
| StatsAI Elo (1X2) | 1 202 | 0,598 | 0,600 | 0,578 | 0,639 | +0,021+0,014 … +0,030 | 1,004 / 0,973 |
Bajnoki szint szerint
Szűrt nézet: ugyanazok az összevetett események, mint a fenti táblázatokban, bajnoki szint szerint bontva. Az összesített eredmény fent van; itt csak az látszik, hol nagyobb vagy kisebb a különbség az AI modell és a piac között. Csak a legalább 1 000 eseményt tartalmazó csoportok szerepelnek. Az események 99,9%-a besorolt.
A legfelső szint az ország első osztálya, a második szint a másodosztály, a harmadik szint és lejjebb minden, ami ez alatt van (Angliában a League One-tól lefelé). A kupák, a válogatottak, a konföderációs klubsorozatok, az utánpótlás-, tartalék- és női foci külön csoport.
| Piac | Szint | Esemény | AI modell, kalibrált | Piac (margin nélküli odds) | Különbség (95%-os intervallum) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1X2 (végeredmény) | Első osztály | 3 164 | 0,621 | 0,575 | +0,046+0,037 … +0,056 |
| Másodosztály | 2 570 | 0,644 | 0,606 | +0,039+0,030 … +0,048 | |
| Harmadosztály és lejjebb | 4 762 | 0,640 | 0,610 | +0,030+0,018 … +0,040 | |
| Kupák, válogatottak, utánpótlás és nők | 2 332 | 0,601 | 0,562 | +0,039+0,028 … +0,049 | |
| Gólok 2,5 alatt/felett | Első osztály | 2 473 | 0,493 | 0,477 | +0,016+0,010 … +0,022 |
| Másodosztály | 1 880 | 0,499 | 0,488 | +0,011+0,003 … +0,016 | |
| Harmadosztály és lejjebb | 3 013 | 0,498 | 0,472 | +0,026+0,019 … +0,035 | |
| Kupák, válogatottak, utánpótlás és nők | 1 405 | 0,490 | 0,466 | +0,024+0,015 … +0,035 | |
| Mindkét csapat szerez gólt | Első osztály | 2 954 | 0,496 | 0,488 | +0,008+0,003 … +0,013 |
| Másodosztály | 2 430 | 0,497 | 0,493 | +0,004−0,001 … +0,009 | |
| Harmadosztály és lejjebb | 4 165 | 0,493 | 0,488 | +0,0050,000 … +0,011 | |
| Kupák, válogatottak, utánpótlás és nők | 1 942 | 0,497 | 0,488 | +0,010+0,002 … +0,019 |
Hetente
Az 1X2 Brier-pontszáma hetente (hétfőtől vasárnapig). Az üres pont azt jelenti, hogy a hét csak részben szerepel a mérésben.
Kalibráció
Átlagos kalibrációs hiba (ECE), 1X2 (végeredmény): AI nyers 1,25, kalibrált 0,72, piac 0,62 százalékpont.
Átlagos kalibrációs hiba (ECE), Gólok 2,5 alatt/felett: AI nyers 9,81, kalibrált 4,82, piac 1,53 százalékpont.
Átlagos kalibrációs hiba (ECE), Mindkét csapat szerez gólt: AI nyers 9,58, kalibrált 3,72, piac 2,12 százalékpont.
Átlagos kalibrációs hiba (ECE), StatsAI Elo (1X2): AI nyers 1,81, kalibrált 2,04, piac 2,63 százalékpont.
A módszer röviden
- Mindent mérünk: a hónap minden lezárt előrejelzését, a jókat és a rosszakat is. A szűrt nézetek mindig jelölve vannak.
- Az AI modellt és a piacot ugyanazokon az eseményeken vetjük össze; a piac a mérkőzés előtti odds arányosan levont marginnal.
- A kalibráció mintán kívüli: minden nap görbéjét csak az azt megelőző 90 napból tanuljuk.
- A 95%-os intervallumok egész napok újramintavételezéséből származnak. Az 1000-nél kevesebb eseményt tartalmazó csoportokból nem vonunk le következtetést.
- Közzététel előtt két független számításnak négy tizedesjegyig egyeznie kell, a szöveget pedig mindhárom nyelven ellenőrizzük.
- Nincs profit vagy ROI: a mutatók a Brier-pontszám, a log loss, a pontosság és a kalibráció.
Közzététel előtt ellenőrizve: két független számítás 52 összevetett számon egyezik (legnagyobb eltérés: < 0,000001).
Korlátok
- 5 710 előrejelzésnek 751 mérkőzésen nincs eredménye (elhalasztva, félbeszakadt vagy az eredmény nem található), ezért nem szerepelnek a mérésben.
- Egy hónap rövid időszak; egy teljes szezonra vonatkozó következtetéshez több hónap kell.
- Az oddsok a mérkőzés előtti kínálatból származnak, nem záró oddsok; a valódi piac valószínűleg még pontosabb.
- A jó Brier-pontszám nem jelent nyereséget a fogadóirodánál. Ez statisztika, nem fogadási tanács.
Hogyan hivatkozz rá
StatsAI (2026). Az AI modell teljesítménye: 2026. október. StatsAI kutatások. Közzétéve: 2026. nov. 2. https://statsai.bet/hu/kutatas/ai-model-performance-2026-10
A számok és adatok a forrás megjelölésével szabadon felhasználhatók (CC BY 4.0). A jelentés adatai (JSON, CC BY 4.0)