StatsAI.bet

Učinak AI modela: Oktobar 2026

Period1. 10. 2026. – 31. 10. 2026.
Objavljeno2. 11. 2026.
Verzija metode1
Upoređeno događaja34.294

Brojevi su zamrznuti na dan objave. Ispravke se dodaju samo kao datirane napomene na dnu.

Glavni nalazi

  1. U oktobru 2026. kvote bez marže bile su preciznije od AI modela na svim merenim tržištima (4). Na 1X2 Brier tržišta bio je 0,592, a kalibrisanog AI modela 0,629 (razlika +0,037, 95% interval +0,032 do +0,043; mečeva: 12.829).
  2. Kalibracija je najviše pomogla na tržištu golovi 2,5 (manje/više): Brier je pao sa 0,524 (sirov model) na 0,495 (poboljšanje +0,028, 95% interval +0,023 do +0,033; događaja: 8.771).
  3. Na 1X2 razlika Brier-a između AI modela i tržišta bila je najmanja u grupi „Treći rang i niže“ (+0,030; mečeva: 4.762), a najveća u grupi „Najviši rang“ (+0,046; mečeva: 3.164). Intervali se preklapaju, pa razlika između grupa nije pouzdana.
  4. Kalibracija: na 1X2 kalibrisan AI model je u proseku odstupao 0,72 procentnih poena (ECE), a tržište 0,62.

Tržišta u mesecu

Isti događaji za sve procene. Niži Brier je bolji. Razlika je kalibrisan AI model minus tržište, sa 95% intervalom iz ponovnog uzorkovanja dana.

AI model, sirovAI model, kalibrisanTržište (kvote bez marže)
−6−4−20+2+4+6+8+10Poboljšanje Brier-a u odnosu na osnovnu stopu (%)1X2 (konačan ishod)+2,6+2,7+8,5Golovi 2,5 (manje/više)−5,8−0,1+3,9Oba tima daju gol (GG/NG)−5,4−0,1+1,1StatsAI Elo (1X2)+6,4+6,1+9,5
Poboljšanje Brier-a u odnosu na osnovnu stopu (%)
TržišteDogađajaBrier sirovBrier kalibrisanBrier tržišteBrier osnovna stopaRazlika (95% interval)Log loss AI / tržište
1X2 (konačan ishod)12.8290,6300,6290,5920,647+0,037+0,032 … +0,0431,046 / 0,992
Golovi 2,5 (manje/više)8.7710,5240,4950,4760,495+0,020+0,016 … +0,0230,689 / 0,668
Oba tima daju gol (GG/NG)11.4920,5210,4950,4890,494+0,006+0,003 … +0,0090,688 / 0,682
StatsAI Elo (1X2)1.2020,5980,6000,5780,639+0,021+0,014 … +0,0301,004 / 0,973

Po rangu takmičenja

Filtriran pregled: isti upoređeni događaji iz gornjih tabela, podeljeni po rangu takmičenja. Ukupan rezultat je gore; ovde se vidi samo gde je razlika između AI modela i tržišta veća ili manja. Prikazane su grupe sa najmanje 1.000 događaja. Razvrstano je 99,9% događaja.

Najviši rang je prva liga zemlje, drugi rang druga liga, a treći rang i niže sve ispod toga (u Engleskoj od League One naniže). Kupovi, reprezentacije, takmičenja konfederacija, mlađe kategorije, rezerve i ženski fudbal su posebna grupa.

−0,010+0,01+0,02+0,03+0,04+0,05+0,06← AI boljitržište bolje →Brier: AI kalibrisan − tržište1X2 (konačan ishod)Najviši rangDrugi rangTreći rang i nižeKupovi, reprezentacije, mladi i ženeGolovi 2,5 (manje/više)Najviši rangDrugi rangTreći rang i nižeKupovi, reprezentacije, mladi i ženeOba tima daju gol (GG/NG)Najviši rangDrugi rangTreći rang i nižeKupovi, reprezentacije, mladi i žene
TržišteRangDogađajaAI model, kalibrisanTržište (kvote bez marže)Razlika (95% interval)
1X2 (konačan ishod)Najviši rang3.1640,6210,575+0,046+0,037 … +0,056
Drugi rang2.5700,6440,606+0,039+0,030 … +0,048
Treći rang i niže4.7620,6400,610+0,030+0,018 … +0,040
Kupovi, reprezentacije, mladi i žene2.3320,6010,562+0,039+0,028 … +0,049
Golovi 2,5 (manje/više)Najviši rang2.4730,4930,477+0,016+0,010 … +0,022
Drugi rang1.8800,4990,488+0,011+0,003 … +0,016
Treći rang i niže3.0130,4980,472+0,026+0,019 … +0,035
Kupovi, reprezentacije, mladi i žene1.4050,4900,466+0,024+0,015 … +0,035
Oba tima daju gol (GG/NG)Najviši rang2.9540,4960,488+0,008+0,003 … +0,013
Drugi rang2.4300,4970,493+0,004−0,001 … +0,009
Treći rang i niže4.1650,4930,488+0,0050,000 … +0,011
Kupovi, reprezentacije, mladi i žene1.9420,4970,488+0,010+0,002 … +0,019

Po nedeljama

Brier za 1X2 po nedeljama (ponedeljak – nedelja). Prazan kružić znači da nedelja nije cela u merenju.

AI model, kalibrisanTržište (kvote bez marže)
0,580,590,600,610,620,630,6428. 9.5. 10.12. 10.19. 10.26. 10.Nedelja · Brier

Kalibracija

Prosečno odstupanje kalibracije (ECE) za 1X2 (konačan ishod): AI sirov 1,25, kalibrisan 0,72, tržište 0,62 procentnih poena.

Prosečno odstupanje kalibracije (ECE) za Golovi 2,5 (manje/više): AI sirov 9,81, kalibrisan 4,82, tržište 1,53 procentnih poena.

Prosečno odstupanje kalibracije (ECE) za Oba tima daju gol (GG/NG): AI sirov 9,58, kalibrisan 3,72, tržište 2,12 procentnih poena.

Prosečno odstupanje kalibracije (ECE) za StatsAI Elo (1X2): AI sirov 1,81, kalibrisan 2,04, tržište 2,63 procentnih poena.

Samo za punoletne (18+). Statistika, ne savet za klađenje. Uslovi korišćenja

Metod ukratko

  • Meri se sve: svaka rešena procena iz meseca, i dobra i loša. Filtrirani pregledi su uvek označeni.
  • AI model i tržište porede se na istim događajima; tržište su kvote pre meča sa proporcionalno skinutom maržom.
  • Kalibracija je van uzorka: kriva za svaki dan uči se samo iz 90 dana pre tog dana.
  • Intervali od 95% dolaze iz ponovnog uzorkovanja celih dana. Grupe sa manje od 1.000 događaja ne ulaze u zaključke.
  • Pre objave dve nezavisne računice moraju da se slože na četiri decimale, a tekst se proverava na sva tri jezika.
  • Nema profita ni ROI-ja: mere su Brier, log loss, tačnost i kalibracija.

Provereno pre objave: dve nezavisne računice slažu se na 52 upoređenih brojeva (najveća razlika < 0,000001).

Ceo opis metode i brojevi za ceo period

Ograničenja

  • 5.710 procena na 751 mečeva nema rezultat (odložen, prekinut ili rezultat nije pronađen), pa nisu u merenju.
  • Jedan mesec je kratak period; zaključci o celoj sezoni traže više meseci.
  • Kvote su iz ponude pre meča, a ne zaključne kvote; pravo tržište je verovatno još preciznije.
  • Dobar Brier ne znači zaradu na kladionici. Ovo je statistika, ne savet za klađenje.

Kako citirati

StatsAI (2026). Učinak AI modela: Oktobar 2026. StatsAI istraživanja. Objavljeno 2. 11. 2026. https://statsai.bet/sr/istrazivanja/ucinak-ai-modela-2026-10

Brojevi i podaci smeju se slobodno koristiti uz navođenje izvora (CC BY 4.0). Podaci ovog izveštaja (JSON, CC BY 4.0)

Ostali izveštaji

Istraživanja · Učinak AI modela